
„Jest w zapusty zwyczaj taki”
Dnia 15.01.2016 r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie „Jest w zapusty zwyczaj taki”. Na spotkanie zaprosiliśmy kolegów i koleżanki z zaprzyjaźnionych przedszkoli Niepubliczne Przedszkole Pajacyk oraz Publiczne Przedszkole nr 19, oraz niezwykłych gości: Urszule Ube, Marcina Marca, Przewodniczącą Rady Osiedla Hannę Wasik, Przewodniczącą Rady Rodziców Ewelinę Faliszewską, Wice Przewodniczącą Rady Miasta Joannę Pikus, Panią dyrektor Biblioteki Pedagogicznej Barbarę Pawelec, Panią prezes Niepublicznego Przedszkola Pajacyk Krystynę Gębkę oraz Bożennę Majewską.
Inscenizacja „Jest w zapusty zwyczaj taki” ukazywała zwyczaje chodzenia „przebierańców” po kolędzie. W przedstawieniu można było zobaczyć m.in. diabełka, heroda, pastuszka, anioła, gospodynię i gospodarza, duszka, kominiarza i innych. Pani Bożenka, niezwykły gość, w pięknym ludowym stroju opowiadała o dawnych, zanikających zwyczajów polskich, związanych z okresem karnawału.
Celem naszego spotkania było również rozbudzanie u dzieci zainteresowań czytelniczych. Przedszkolaki słuchały utworów o tematyce karnawałowej czytanych przez panią dyrektor i przybyłych gości. W naszym przedszkolu umożliwiamy dzieciom dobrowolny i spontaniczny udział w zabawach z tekstem oraz częsty kontakt z książką, dzieci poznają utwory literatury dziecięcej oraz rozwijają zainteresowania czytelnicze poprzez różnorodne formy aktywności. Zamiłowanie do czytania rodzi się we wczesnych etapach rozwoju, ponieważ tworzy skojarzenie czytania z przyjemnością i poczuciem bezpieczeństwa. Czytając dziecku od najmłodszych lat sprawiamy, że zachowa ten dobry nawyk na całe życie i inwestujemy w jego rozwój.
„Czytajmy dzieciom – czytanie rozwija wyobraźnię i kreatywność”
{gallery}gallery/2015_16/2016_01_15{/gallery}
Dorota Wróbel