Zostań strażakiem na jeden dzień
Realizacja projektu – „Bezpieczny przedszkolak”
Przedszkolaki z grupy IV i V zostały zaproszone do wzięcia udziału w edukacyjnym pikniku.
Piknik strażacki to świetne wydarzenie, której inicjatorem był Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.
W ramach wydarzenia przygotowano mnóstwo atrakcji. Strażacy uczyli jak udzielać pomocy osobom, które zostały poszkodowane w pożarach oraz wypadkach drogowych.
Podczas pikniku bezpośrednio doświadczyliśmy jak powstają trujące gazy pożarowe i jak zachować się podczas ewakuacji w zadymionym pomieszczeniu by uniknąć zatrucia. Dla najmłodszych, chcących poczuć się jak strażacy, czekał tor przeszkód.
Młodzi adepci pożarnictwa mogli zmierzyć się z bezpośrednim gaszeniem pożaru strażackim wężem lejąc wodę do celu.
Strażacy zaprezentowali dzieciom i dorosłym techniki prowadzenia działań ratowniczych związanych z gaszeniem pożaru samochodu osobowego, uwalnianiem rannych z pojazdu przy użyciu zestawu narzędzi hydraulicznych i zasad udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków przy wykorzystaniu zestawu ratownictwa medycznego. W trakcie pogadanki strażacy przekazali uczestnikom pikniku podstawowe informacje na temat zagrożeń pożarowych i omówili zasady korzystania z numerów alarmowych 998 i 112.
Po zakończeniu pogadanki i pokazów wszyscy chętni mieli możliwość zrobienia pamiątkowych zdjęć na tle samochodów pożarniczych, a także założenia hełmu oraz zajęcia miejsca w kabinie samochodu ratowniczo-gaśniczego, aby przez chwilę poczuć się prawdziwymi strażakami.
Przedszkolaki miały możliwość obejrzenia sprzętu, pojazdów oraz pomieszczeń strażackich w tym Stanowiska Kierowania. Odwiedziliśmy również Grupą Ratownictwa PCK i dowiedzieliśmy się po co im potrzebne apteczki, namioty, śpiwory, termosy z herbatą.
Organizatorem Pikniku była Komenda Powiatowa PSP w Ostrowcu Św.
{gallery}gallery/2018_19/2018_09_14{/gallery}
Beata Jaworska