W ostatnim tygodniu sierpnia – 27, 28.08.2020 r. w naszym przedszkolu miały miejsce dni adaptacyjne dla dzieci trzyletnich, które po raz pierwszy rozpoczynają swoją przygodę z przedszkolem. Czas ten upłynął zgodnie z zaleceniami GIS dotyczącymi przestrzegania higieny w związku z COVID – 19.

W pracy z małym dzieckiem podstawową formą działalności jest zabawa. W zabawie w sposób naturalny, niestresujący dziecko poznaje otaczającą je rzeczywistość, swoje słabe i mocne strony, a także prawa obowiązujące w grupie rówieśniczej. Większość zajęć ma więc charakter zabawowy.

W okresie adaptacyjnym dzieci poznają się nawzajem, uczestniczą w pierwszych wspólnych zabawach, rysują, układają klocki itp. W tym czasie nauczyciel poznaje dzieci, ich potrzeby, wyjaśnia wątpliwości i eliminuje obawy. Dopóki dziecko nie pozna nowe środowisko i nie zaakceptuje nowej sytuacji, dopóty nie poczuje się bezpiecznie.

W pierwszym dniu odbyło się powitanie dzieci i rodziców przez dyrektorkę placówki – Edytę Kowalską, a nauczycielka grupy, pani Beata Jaworska omówiła swoją pracę oraz zaprosiła dzieci do oglądania sali. Milusińscy uczestniczyli w zabawie ze śpiewem "Przedszkolaczek" oraz w zabawie bieżno – ruchowej "Samochody". Dzień ten w przedszkolu miał charakter integracyjny.

W drugim dniu najmłodsze dzieci poznawały szatnię, indywidualne półeczki, bawiły się w kącikach zainteresowań, a także poznawały przestrzeń wokół przedszkola, czyli piękny ogród przyprzedszkolny. Pani nauczycielka zaproponowała ciekawą zabawę pod hasłem "Z MISIEM jest wesoło" oraz zaznajomienie się z bardzo ważną zasadą "Nie oddalam się od grupy". Zwieńczeniem dni adaptacyjnych w Piętnastce były lizaczki i cukiereczki, które dzieci otrzymały na pożegnanie.

Dzieci były bardzo zadowolone, chętnie bawiły się ze sobą nawzajem oraz z panią Beatą.

Teraz pozostaje już tylko rozpoczęcie wesołej przygody z przedszkolem od pierwszego września.

Powodzenia!